Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Zapraszamy do korzystania z e-booków - libra.ibuk.pl
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj105
Wczoraj109
W tym tygodniu105
W tym miesiącu3303
Ogółem167792
Naszą witrynę przegląda teraz 63 gości 

Pomieszczenia Biblioteki

Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Świder Janina, po mężu Majerczyk. Urodziła się i mieszka w Białym Dunajcu. W zespole Zofii Solarzowej tworzyła parę taneczną ze swoim bratem, Franciszkiem Zbójnikiem. Poza zespołem tańczyła również z grupą muzyczną Trebuniów-Tutków z Poronina. Należała do zespołu w Suchem. Jej dzieci to Andrzej i Anna. Oboje obdarzeni są doskonałym słuchem. Andrzej ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Anna była instruktorem wielu zespołów regionalnych na terenie Podhala. Dzisiaj często zapraszana jest jako konferansjer w czasie Poronińskiego Lata.

 
Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
poniedziałek, 11 kwietnia 2016

Pawlikowski Józef Matyscorz (ur. 1930). Pochodzi z Dolnego Dunajca i często był przepędzany przez chłopaków z „Góry”. Zakończywszy karierę w zespole Zofii Solarzowej, Józef zajął się wynajmowaniem pokoi dla letników oraz handlem towarami regionalnymi. Jego piękny głos można ciągle usłyszeć w jednej z ławek nawy bocznej kościoła p.w. Marii Magdaleny Królowej Aniołów w Białym Dunajcu. Po reaktywacji zespołu przez Marię Porębską Matyscorz został zaproszony do grupy. Niejeden z młodych nawet dziś zazdrości mu talentu i umiejętności. Śpiewa także podczas okazjonalnych spotkań zespołu. Ożenił się z Helą Miglówną (starszą), kuzynką Heli Buńdy. Po ślubie zamieszkali po drugiej stronie domu Franciszka i Heleny Matygów Potarganych.

 
Słownik SKALNYCH LUDZI cd...
sobota, 09 kwietnia 2016

Łukaszczyk Stasia Stady, po mężu Majerczyk (ur. 1953). Urodziła się w Białym Dunajcu. Jej dziadek Łukos był bardzo cenionym rzemieślnikiem artystą, a babcia Łukaska wyszywała gorsety góralskie. Stanisława od dziecka pięknie śpiewa. Ma charakterystyczny i pełen wdzięku głos. Jej dzieci Małgorzata i Łukasz w swojej pracy są również nieprzeciętni. Łukasz po dziadku Łukosu „trochę stolaruje”, a rzeźby jego autorstwa zdobią niejeden dom na Podhalu. Córka Małgorzata jest malarką. Jej prace były już prezentowane podczas kilku wernisaży, dla niej jednak najważniejsza jest rodzina, o którą bardzo dba, i to ona zajmuje ją najbardziej.

 
SKALNI LUDZIE cd..
czwartek, 07 kwietnia 2016

Gał Józek. Pochodził z Gliczarowa Dolnego. Do zespołu należał w początkach jego działalności.

 Gil Helena (1938–?). Pochodziła z Gliczarowa Dolnego. Pięknie śpiewała pierwszym głosem „Wysoko kalina, jo mało dziywcyna”. Zmarła tragicznie.

 Gondek Krysia, po mężu Cudzich (1932–2001). W zespole Zofii Solarzowej śpiewała. Pracowała w księgowości w fabryce tektury w Białym Dunajcu, później w księgowości w „Veritasie” w Białym Dunajcu. Z mężem Andrzejem Królcynym mieli czwórkę dzieci: Annę, Grażynę, Barbarę i Janusza. Przyjaźniły się z Janką Buńdą, po mężu Wyrostek. Dobrze mó- wiły o sobie i cieszyły się sukcesami swoich dzieci.

 
SŁOWNIK SKALNYCH LUDZI cd...
wtorek, 05 kwietnia 2016

Fiust Aniela (ur. 1936). Pochodzi z Gliczarowa Górnego, z Fiśkowej Doliny. Już jako małe dziecko potrafiła bardzo dobrze śpiewać. Przy różnych pracach w gospodarstwie trenowała swój głos. Musiał być piękny, bo jej stryj mawiał, że nie musi nic robić, „Niek ino spiywo”. Ulubiona jej śpiewka to: Lec głosiy po lesiy Kanyk ciy posłała, Bok ze swojom mamom, Downo nie godała. Na próby przychodziła z Helą Rabianową, Iwańskimi, Helą Ładunkową i innymi dziewczynami. Do zespołu przynosiły swoje „wiyrchowe” śpiewki. Po rozwiązaniu zespołu w Białym Dunajcu należała do następujących zespołów: „Harnasie”, „Holny”, Zespół im. Jana Jędrola, zespół pani Marii Porębskiej. Brała również udział w operze Jadwisia spod Regli. Opera góralska o Janie Pawle II, którą tworzą zespoły z Bukowiny Tatrzańskiej, Nowego Targu, Zakopanego

 
SKALNI LUDZIE cd..
piątek, 01 kwietnia 2016

 

Cudzich Jędruś Królcyn (1928–1991). Przez kilka lat należał do zespołu Zofii Solarzowej, a także do zespołu Janiny i Franciszka Sichelskich. Pracował długo w fabryce tektury, następnie zatrudnił się w Pogotowiu Ratunkowym w Zakopanem. W latach sześćdziesiątych zagrał w filmach Wojciecha Solarza Polana za wierchem oraz w filmie Trzecia granica. W zespole „Biały Dunajec” z Krysią Gondek tworzyli parę taneczną, toteż w życiu również stworzyli małżeństwo. Ci, którzy go znali, zapamiętali go jako człowieka zawsze uśmiechniętego, żartującego w każdej sytuacji.

 
SŁOWNIK SKALNYCH LUDZI cd...
środa, 30 marca 2016

Cachro Władek Kubów (ur. 1937). Pochodzi z Białego Dunajca Dolnego. Bardzo krótko należał do zespołu. Pracuje jako murarz, kamieniarz. Mieszka w Białym Dunajcu.

 Cudzich Bronisław (1925–1974). Był jednym z sześciorga dzieci Józefa i Anny Cudzichów, bratem Heleny Buńdy. Po wojnie ukończył liceum w Poroninie, a następnie Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie. Debiutował na scenie Teatru im. Juliusza Słowackiego. Najdłużej pracował w Teatrze Starym oraz w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie. Zajmował się malarstwem, karykaturą (prace z cyklu Z pochodu za Melpomeną), pisaniem wierszy, sztuk i opowiadań. Współpracował z zespołami góralskimi. Dla „Podhala” dokumentował działalność regionalną. Dla zespołu Zofii Solarzowej napisał tekst utrwalony na płycie Nomowiny i wesele. Służy ona do dziś jako wzór dla zespołów regionalnych. Był błyskotliwy i niezwykle dowcipny. Czuł kulturę, a o regionie miał wiedzę ogromną. Zmarł w Krakowie w lipcu 1974 roku. Został pochowany na cmentarzu w Poroninie.

 
Promocja książki Zofii Solarzowej „Życie spełnione: pisma społeczne i literackie”
wtorek, 22 marca 2016

 

Trwają przygotowania do promocji książki Zofii Solarzowej „Życie spełnione: pisma społeczne i literackie”, która odbędzie się dnia 23.04.2016 w Auli Gminnej przy ZSPiG nr1 w Białym Dunajcu.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 1 z 10

czerwca

25

poniedziałek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 

Biblioteka w mediach

Copyright © 2018 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.