CYFROWA WYPOŻYCZALNIA „ACADEMICA”

Cyfrowa wypożyczalnia międzybiblioteczna książek i czasopism naukowych „ACADEMICA”- w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu

Academica.edu.pl to największa w Polsce pełnotekstowa baza polskich publikacji naukowych ze wszystkich dziedzin wiedzy.

ACADEMICA udostępnia ponad 2 195 080 zdigitalizowanych dokumentów z zasobów Biblioteki Narodowej. Stale rozbudowywane zasoby cyfrowej wypożyczalni ACADEMICA, obejmują m.in. książki dawne i współczesne, gazety i czasopisma, zeszyty naukowe uczelni wyższych, recenzje, artykuły, pocztówki, fotografie, rękopisy, mapy i atlasy. Wśród dokumentów odnaleźć można najnowsze wydania podręczników akademickich, monografii i skryptów, numery fachowych czasopism specjalistycznych, a także teksty źródłowe, literaturę piękną oraz zbiory specjalne. Tematyka zgromadzonych w bazie wydawnictw jest bardzo różnorodna. Użytkownicy mogą skorzystać z publikacji poświęconych historii, zarządzaniu, psychologii, naukom technicznym, ekonomii, prawu, medycynie, literaturze i wielu innym dziedzinom.

Głównym celem systemu ACADEMICA jest zastąpienie tradycyjnej formy wypożyczeń międzybibliotecznych wypożyczalnią publikacji w postaci cyfrowej. Zasoby Biblioteki Narodowej w formie elektronicznej będą dostępne w bibliotekach naukowych i publicznych w całej Polsce.

Jest to serwis udostępniający bezpłatnie ponad milion publikacji w wersji elektronicznej. Cyfrowe zasoby systemu ACADEMICA, tworzone przez Bibliotekę Narodową w Warszawie, będą powiększane systematycznie o kolejne dokumenty.

Publikacje nie chronione prawem autorskim są dostępne dla każdego użytkownika Internetu bez ograniczeń. Dostęp do treści publikacji chronionych prawem autorskim jest możliwy wyłącznie na terminalu ACADEMICA w siedzibie Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu, po uprzedniej rejestracji:

• wymagane jest okazanie dokumentu tożsamości,
  • terminal, z którego czytelnik chce skorzystać może uruchomić tylko upoważniony pracownik Biblioteki, który posiada konto z uprawnieniami administratora.

Więcej informacji na temat projektu ACADEMICA można znaleźć na stronie internetowej https://academica.edu.pl/

Serdecznie zachęcamy i zapraszamy.