Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj46
Wczoraj84
W tym tygodniu262
W tym miesiącu823
Ogółem185163
Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

15 stycznia 2016 roku pożegnaliśmy Janinę Majerczyk, z domu Świder.

Janina Majerczyk urodziła się i mieszkała w Białym Dunajcu. Tam, jako młoda dziewczyna uczęszczała do Państwowego Zespołu Artystycznego „BIAŁY DUNAJEC”, który został założony przez Zofię Solarzową w 1953 roku.

 Losy Zespołu oraz wspomnienia o tworzących go ludziach, Zofia Solarzowa spisała w książce  „Skalni ludzie”.  Jak pisała Zofia Solarzowa, w Białym Dunajcu musiała zaczynać od początku. Miała  tworzyć zespół w społecznie skomplikowanym miejscu, gdzie spory toczyły się nawet w samej miejscowości, która  była podzielona na Górny  i Dolny Dunajec. W tym właśnie skrawku Podhala, zauważyła potencjał miejsca a przede wszystkim talent i autentyczność  ludzi takich, jak dzisiaj wspominana Janina Świder. W Zespole każdy znał swoje miejsce, każdy wiedział jaka jest jego rola. Jedni mówili wiersze, odgrywali główne role w przedstawieniach, inni śpiewali i "wyskali" a jeszcze inni tańczyli.

Janina Majerczyk w zespole Zofii Solarzowej pięknie tańczyła "solówki". Tworzyła parę taneczną ze swoim bratem, Franciszkiem Zbójnikiem. Wraz z innymi członkami zespołu grała w filmie „Polana za wierchem” w reżyserii Wojciecha Solarza. Poza zespołem tańczyła również z grupą muzyczną Trebuniów-Tutków z Poronina. Należała do zespołu w Suchem. Jej dzieci to Andrzej i Anna. Oboje obdarzeni są doskonałym słuchem. Andrzej ukończył Państwową Wyższą Szkołę Muzyczną w Krakowie. Anna była instruktorem wielu zespołów regionalnych na terenie Podhala. Dzisiaj często zapraszana jest jako konferansjer np. w czasie "Poronińskiego Lata".

 Żegnając dzisiaj Janinę Majerczyk wspominamy pierwszy i jak dotąd jedyny Państwowy Zespół Podhala, który ugruntował w tworzących go osobach poczucie jedności, współodpowiedzialności i poszanowania pracy artystycznej innych. Odchodzą wyjątkowi ludzie, świadczący o wielkości Zespołu i powoli gasną jego echa. W nas, za zawsze, zostanie wdzięczność i duma za "Skalnych Ludzi" który zapisali się tak mocno w historii kultury Podhala.

 

Autor tekstu: Agata Bentkowska – Prezes Związku Podhalan Oddział w Białym Dunajcu

Zdjęcia archiwalne rodziny ś. p. Janiny Majerczyk

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1614
 

grudnia

13

czwartek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2018 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.