29 sierpnia b.r. nasza Biblioteka wraz ze Związkiem Podhalan O/Biały Dunajec prezentowała swój dorobek w ramach DNIA GÓRALI POLSKICH na 45 Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Biblioteka prezentowała swoje zbiory regionalne, zarówno te które opracowywane były w Bibliotece, jak i te, które dotyczą Białego Dunajca oraz jego mieszkańców.
Wraz z nami w wiosce festiwalowej byli twórcy ludowi, prowadzący warsztaty regionalne w Bibliotece w ramach PRB i PROW 2007-2013:
- z projektu „Mistrz i Jego Uczeń” –Andrzej Bukowski Kubieńć z Białego Dunajca- wytwórca spinek góralskich.
- tworząca dzieła ze strzępek przywiązywanych do chust góralskich –Maria Molek z Ratułowa
- Janina Bentkowska – prowadząca warsztaty wyszywania gorsetów wraz ze swoimi uczennicami
- z warsztatów malowania chust góralskich – Ewa Kolbrecka – uczestniczka warsztatów, prowadzonych przez Joannę Galicę – Dorulę z Poronina
- oraz Maria i Mieczysław Maciata, którzy prezentowali cuchranie, kręplowanie i przędzenie wełny.
Każdy z nich przedstawiał swoje dzieła oraz zapraszał do oglądania, jak powstają.
Zaś Zofia Skupień – członek Związku Podhalan O/Biały Dunajec częstowała zwiedzających nasze stoiska oscypkami, buncem i innymi, przygotowanymi przez nią regionalnymi potrawami.
Na telebimie wyświetlano prezentację, przygotowaną przez bibliotekarkę Dominikę Balicką, na której wszyscy mogli zobaczyć zdjęcia i opis warsztatów, które odbywały się w naszej Bibliotece.
Odwiedzało nas mnóstwo turystów, zainteresowanych książkami oraz dziełami twórców ludowych, jak również Dyrektor Powiatowej Biblioteki w Zakopanem Pani Bożena Gąsienica oraz Instruktor Pani Jadzia Bartosz wraz z pracownikami (Piotr Jarosz i inni), jak również Panie: Małgorzata Zbroszczyk – prowadząca "Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chrzanowie oraz Sołtys Pogorzyc Zdzisława Musiał, realizujące na naszym terenie projekt „Dziel się wiedzą, mnóż pomysły” w ramach projektu LABIB realizowanego przez Program Rozwoju Bibliotek.
Na scenie zaprezentowały się dziewczyny – zwyciężczynie tegorocznych Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki, Harnaś roku 2013 Piotrek Leja oraz zaproszony przez Józefę Kolbrecką zespół Górali Białych z Łącka.
Dziękujemy muzyce Zespołu REGLE z Poronina za przygrywanie podczas prezentacji tegorocznych laureatek WYBORÓW NOŚWARNIYJSYJ GÓROLECKI.
A zaprezentowały się na festiwalowej scenie godnie:
„NośwarniyjsoGórolecka 2013 roku” HALINA SKUPIEŃ z Białego Dunajca
„Nośwarniyjso z Pienin i Góroli Biołyk” JOANNA WOLAŃSKA z Łącka
„Noparadniyjso Górolecka” BEATA CUDZICH z Białego Dunajca
„Nosykowniyjso Górolecka” HALINA TYLKA ze Stołowego
„Nolepso śpiywocka” EWELINA RZADKOSZ z Poronina
„Nolepso toniecnica” ANETA ( WOLAŃSKA) CEDZIDŁO z Łącka
Na zakończenie zaśpiewały śpiewkę, napisaną przez Janinę Bentkowską:
Niek Giewont usłysy
I na palcak stanie
Jak świętujom dzisiok
Biołodunajcanie
A wraz z GÓROLECKAMI świętowała białodunajecka Biblioteka Publiczna , ponieważ po raz pierwszy w historii Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich Biblioteka Publiczna mogła pochwalić się księgozbiorem regionalnym i swoją pracą na rzecz zachowania tradycji swoich Ojców – pięknego i żywego folkloru góralskiego, tak jak nakazał wielki „DUMAC z PORĘBY” Władysław Orkan w swoich „WSKAZANIACH DLA SYNÓW PODHALA”:
„Tradycja jest Twoją godnością, Twoją dumą, Twoim szlachectwem, synu chłopski. Dbaj o zachowanie spuścizny Twych ojców: rodzimej sztuki, rodzimej kultury”
Mamy nadzieję, że Patronka naszej białodunajeckiej Biblioteki Zofia Solarzowa, która jest nam dana i zadana, właśnie dziś z dumą patrzyła na nas z Niebiańskiej Polany.
Tekst: Józefa Kolbrecka i Dominika Balicka
Zdjęcia: Dominika Balicka, Małgorzata Zbroszczyk