Śtrykowanie w Niedzicy

22 lutego b.r. Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu w ramach realizacji Małego Projektu p.n. „Organizacja I i II Ogolnopodhalańskich Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki oraz warsztatów wełniarskich w Białym Dunajcu” w ramach Osi 4 Leader Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013 odwiedził Zespół regionalny „CZARDASZ”, prowadzony przez Panią Marię Waniczek.

Zostaliśmy ciepło przyjęci przez młodzież, tańczącą w tym Zespole. Duże zainteresowanie robieniem na drutach, zwanym w ich gwarze „ŚTRYKOWANIEM” było dla nas miłym zaskoczeniem, ponieważ i młodzieńcy byli zainteresowani tą formą spędzania wolnego czasu. Również przędzenie wełny cieszyło się zainteresowaniem zarówno dziewcząt jak i chłopców. Rekord w wykonywaniu ściągacza pobił Adam Święty, natomiast Marek Stapołka zadziwił nas tym, że wrócił jeszcze raz po zakończeniu warsztatów, żeby zapytać o technikę zakończenia wykonanej przez niego robórki.

Młodzież specjalnie dla nas wykonała tańce spiskie.

Dziękujemy Pani Kierownik Zespołu Marii Waniczek za miłe przyjęcie. Myślę, że również z tego Zespołu zgłoszą się kandydatki do naszych Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki.

zdjęcia: Józefa Kolbrecka