Nabór kandydatek do „II Ogólnopodhalańskich Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki” Spisz – 08.02.2013 r.

Zachęcanie kandydatek do udziału w II Ogólnopodhalańskich Wyborach Nośwarniyjsyj Górolecki, które odbędą się 7 lipca b.r. w Białym Dunajcu, rozpoczęliśmy od Zespołu „Podhale – Grupa Śpiska z Jurgowa”. Nabór połączyliśmy z pierwszymi warsztatami przędzenia wełny i plecenia na drutach. Ale najpierw zebraliśmy od okolicznych gospodarzy warcule, kądziele, kręple i motowidła, które niejednokrotnie zalegają na strychach w góralskich domach. Sprzęt ten podlegał renowacji tak, żeby służył warsztatom i naprawiony trafił po zakończeniu projektu do rąk właścicieli.

Oto już jesteśmy w Spiskiej Izbie w Jurgowie, gdzie zastajemy grupę dziewcząt z Zespołu „Podhale – Grupa Śpiska z Jurgowa” wraz z Kierowniczką Sylwią Plucińską. Są tam Panie: Maria Chowaniec (babcia Sylwii i jeszcze dwóch wnuczek, które brały udział w zajęciach) oraz Anna Wojtas (babcia) – prowadząca filię Muzeum Tatrzańskiego tzw. „Zagrodę Sołtysów w Jurgowie”. Dziewczęta pod okiem tychże mistrzyń mereszkują i haftują elementy stroju spiskiego.

Po krótkiej prezentacji multimedialnej naszych Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki, dziewczęta przyglądają się sztuce przędzenia wełny, którą prezentują: Mieczysław Maciata i jego małżonka Maria.

Jak przystało na „Nośwarniyjsom ze Śpisa” – wybraną w 2012 roku w Białym Dunajcu – pierwsza przy warculi usiadła utytułowana Ania Wojtas,

a za nią pojawiły się następne co odważniejsze dziewczyny. Bardzo spodobały się dziewczętom roboty na drutach, zwłaszcza że miały obok siebie, nadzorującego równość plecionych rządków, mistrza Mieczysława.

Spotkaniu przygrywała muzyka spiska w składzie:

Ola Plucińska

Ania Plucińska

Asia Zabrzewska

Daria Sołtys

Pod koniec spotkania zawitali do nas: Magda Dziurka i Daniel Gombos w tradycyjnych spiskich strojach.

Spotkaniu towarzyszyła wystawa p.n.: „Jurgów w starej fotografii” wypożyczona przez Sylwię Plucińska od pomysłodawcy wystawy Józefa Górki – Radnego Gminy Bukowina.

Widoczna na zdjęciach poniżej radość ma twarzach uczestniczek warsztatów wełniarskich

w Jurgowie pozwala żywić nadzieję, że na Wybory Nośwarniyjsyj Górolecki do Białego Dunajca przyjedzie liczna grupa reprezentantek przepięknej spiskiej dziedziny.

Pytomy Wos piyknie do Biołego Dunajca.

Projekt "Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów poprzez organizację "I i II Ogólnopodhalańskich Wyborów Nośwarniyjsyj Górolecki oraz warsztatów wełniarkich” jest realizowany w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007 – 2013 Oś 4 – Leader

Zdjęcia Józefa Kolbrecka – Prezes ZP O/Biały Dunajec