Zofia Solarzowa by się ucieszyła

Za nami kolejne warsztaty regionalne (17 i 24 października 2012 r.) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 – Leader. Zajęcia „Warsztaty regionalne - zawody, którym nie damy wyginąć” odbywają się w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Oś 4 – Leader. Projektodawcą jest Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu, nasza Biblioteka jest partnerem Projektu.

Syćkie piykne stroje

Nopiykniyjse moje

Gorset i smatecka

Bo jo górolecka

Warsztaty dotyczą przyprawiania strzępków i tu wzrastają umiejętności naszych kursantek, co widoczne jest na zdjęciach. Za nimi kolejne rządki żmudnie wiązanych supełków, które już układają się w różne wzory.

Równie ciekawie realizujemy warsztaty wyszywania gorsetów góralskich (18 i 25 października b.r.). Podczas tych zajęć szkoleniowiec Janina Bentkowska zaprosiła znanego Góralskiego „Versace’a” najbardziej ekstrawaganckiego i najatrakcyjniejszego– mistrza Andrzej Siekierkę.

„Mistrz Andrzej Siekierka to człowiek, który paradnym odzieniem potrafi przyozdobić każdą babę.” – mówi o nim nasza białodunajecka dr Stanisława Trebunia – Staszel.

Mistrz Siekierka pokazywał kursantkom historię mody i wyjaśnił skąd się wzięły góralskie gorsety. Również tę historię starałam się zarejestrować na fotografiach, dokumentujących nasze zajęcia.

lutego