Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj5
Wczoraj46
W tym tygodniu119
W tym miesiącu683
Ogółem226189
Naszą witrynę przegląda teraz 7 gości 

Za nami II edycja projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” W bibliotekach w całej Polsce rozmawiano o rozwoju Polaków

Jak uwolnić potencjał aktywności obywatelskiej mieszkańców Polski lokalnej? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwali uczestnicy debaty, która 21 maja b.r. odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu a także w ponad 50 innych miejscowościach w całej Polsce.

Debata jest częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności.

 Debaty lokalne służą temu, żeby ludzie we własnej społeczności, we własnym gronie, porozmawiali o tym, co może wpłynąć na rozwój ich społeczności, jak ten rozwój pobudzić i jak się w niego zaangażować – mówi Beata Pawłowicz, jedna z moderatorek debaty.

Wśród uczestników debat znaleźli się samorządowcy, dyrektorzy szkół, nauczyciele, uczniowie, studenci, pracownicy bibliotek i domów kultury, a także działacze obywatelscy, przedsiębiorcy oraz dziennikarze. Debaty miały charakter nie tylko ponadsektorowy, ale także międzypokoleniowy – uczestniczyli w niej zarówno ludzie młodzi, jak i dorośli i seniorzy.

Do udziału w projekcie została zaproszona m.in. Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej. Debata w Białym Dunajcu odbyła się 21.05.2016 r. .

W spotkaniu udział wzięli między innymi: Andrzej Jacek Nowak – Wójt Gminy Biały Dunajec, Stanisław Barnaś – Radny Wojewódzki, Krystyna Zabrzewska – Dyrektor SP w Suchem i Przewodnicząca Rady Podhalańskiej LGD, Anna Słodyczka – Dyrektor Katolickich Szkół Integracyjnych SPSK w Czerwiennem, Małgorzata Babiarz – założycielka agencji muzycznej Kaprol Music, kompozytorka i wokalistka zespołu „Megitza”, Duraj Piotr – redaktor gazety „Góral.info”, Stanisław Trebunia – Tutka – Prezes Ludowego Klubu Sportowego „BIALI” Biały Dunajec, Agata Bentkowska – Prezes Zwiazku Podhalan Oddział w Białym Dunajcu, Janina Spisak – doradca zawodowy Powiatowego Urzędu Pracy, Maria Czernik – Prezes Związku Emerytów i Rencistów w Zakopanem, Ewa Kolbrecka – instruktor zespołów regionalnych, członkinie Stowarzyszenia KOBIETY PODHALA – Janina Pępkowska, Józefa Wrzesień i Maria Mikowska, uczestniczki warsztatów bibliotecznych: Anna Ostrowska, Angelika Kołodziejska, Agnieszka Chowaniec i Alicja Szpernoga, bibliotekarze: Zofia Lipik, Krystyna Bafia, Mateusz Trebunia.

Spotkanie miało formę warsztatu, podczas którego starano się określić, co motywuje do zaangażowania się w rozwój społeczności oraz co ułatwia zaangażowanie w ten rozwój. Stworzono listę trzech „motywatorów” i trzech „ułatwiaczy”.

W Bibliotece w Białym Dunajcu wśród „motywatorów” wymieniono:

  • Radość i satysfakcja z pracy społecznej, szczególnie gdy jest nią pomoc innym.
  • Możliwość podejmowania wyzwań („a właśnie, że się da!”).
  • Możliwość wprowadzania zmian na lepsze w swojej najbliższej społeczności.

Natomiast na liście „uławiaczy” znalazły się:

  • Ograniczenie formalności i uproszczenie procedur związanych z działaniami na rzecz społeczności.
  • Skuteczne poznawanie potrzeb i zasobów środowisk, na rzecz których działamy.
  • Tworzenie bazy dla pracy społecznej, czyli: udostępnianie miejsc, finansowanie, umożliwianie zdobywania potrzebnych kompetencji

 – Pierwsze ogólne wnioski z ogólnopolskich dyskusji są budujące. To, co motywuje lokalnych liderów do działania na rzecz lokalnej wspólnoty to przede wszystkim działania związane z prezentowaną przez ludzi postawą altruistyczną oraz empatią. W nich zawiera się wewnętrzna motywacja do podejmowania aktywności, czyli chęć do działania – mówi Piotr Zbieranek, koordynator projektu.

Dyskutanci dostrzegli także całą gamę osobistych korzyści płynących z aktywności społecznej. Dotyczą one możliwości poprawy swoich warunków życia – zmiany otoczenia, które nas otacza – oraz rozwoju samego siebie. Aktywność społeczna dostarcza satysfakcji, nadaje sens w życiu i pomaga w lepszym poznaniu siebie i innych.

Ułatwieniem do podejmowania aktywności obywatelskiej jest przede wszystkim klimat sprzyjający aktywności i obniżenie „progu wejścia”. To wymaga nie tylko usunięcia barier biurokratycznych w dostępie do środków finansowych, lecz przede wszystkim rozwoju kompetencji (w pierwszej kolejności właśnie wśród liderów) i współpracy pomiędzy liderami, organizacjami i instytucjami.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na XI Kongresie Obywatelskim w listopadzie 2016 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie.

Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” został objęty honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski. Ogólnopolscy partnerzy medialni: dzienniki i tygodniki Grupy Polska Press , TVP Kultura, ngo.pl, Góral.info.pl.

Projekt jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego. Kongresy Obywatelskie od 10 lat są miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres angażuje do rozmów o rozwoju Polski znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu (wśród uczestników kongresowych dyskusji można wymienić m.in. Jana Englerta, Lecha Wałęsę, Joannę Szczepkowską czy Jacka Żakowskiego).

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej

Kontakt:

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 18 20 73 898

Kierownik Biblioteki – Józefa Kolbrecka tel. 660 935 742 

 


Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1460
 

sierpnia

12

środa

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2020 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.