II Muzykanckie Zoduski im. Józefa Maciaty „Michalinego” w Białym Dunajcu

W dniu 18 listopada 2018 roku odbyło się uroczyste zakończenie Mszy Świętych w oprawie góralskiej w roku liturgicznym 2018. Nadmienić należy, że w naszym Kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Królowej Aniołów przez cały rok w trzecią niedzielę miesiąca zespoły góralskie, muzyką i pieśniami kościelnymi w gwarze, oprawiają Msze Święte.

W tym roku szczególnie udzielały się zespoły „BIOŁODUNAJCANIE” z Białego Dunajca, „ZOCHYLINA” z Boru i „MALI HOLNI” z Sierockiego.

Na zakończenie roku liturgicznego już po raz drugi do uświetnienia Mszy Świętych w oprawie góralskiej dołącza MUZYKA MACIATÓW – LASSAKÓW z Białego Dunajca i Zakopanego.

Podziękowanie dla uczestników skierował Ksiądz Proboszcz Jan Dolasiński i Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak.

Oprawę góralską koordynuje Sołtys Białego Dunajca Józefa Kolbrecka.

Po Mszy Świętej wszyscy uczestniczyli w II Muzykanckich Zoduskach im. Józefa Maciaty „Michalinego”.

Szczególnie uczczono pamięć krzesnego Józefa, który jako pierwszy w Białym Dunajcu zaczął uczyć góralskiego grania dzieci i młodzież.

Prezentacja, przedstawiona młodzieży, przypomniała postać tego muzykanta, co wychował sporą grupkę muzykantów i muzyków, którzy są mu dozgonnie wdzięczni.

Poniżej wymieniono tylko niektórych uczniów Maciaty:

• Paweł Walkosz-Jambor, Halina Gut (Haładyna po mężu), Hela Maciata, Józek Maciata Stanisław Staszel, Jerzy Sowiński, Paweł Maciata – „Goldek”, Stanisław Majerczyk – „Farbiorz”, Władysław Majerczyk – „Farbiorz”, Bartłomiej Wysocki, Andrzej Dańko, Grzegorz Kolbrecki

Lista ta na pewno wymaga uzupełnienia. Prosimy o kontakt pozostałych, nie wymienionych tu, uczniów krzesnego Maciaty.

Poniższy tekst, przypominający sylwetkę tego muzykanta – nauczyciela, pochodzi z publikacji "Ocalić od zapomnienia, Słowo o białodunajeckik muzykantak" , którą opracowała Iwona Kiwacka-Majerczyk

„Józef Maciata Michalin - urodzony 9 ma­ja 1925 r. W 1942 r. został prymistą grając początkowo u Wincka Czernika a potem u Sobańskiego. W latach 1967-69 uczył grania w Szkole Podstawowej nr2 w Białym Dunajcu –w tej dziedzinie był jedynym z grupy nieżyjących, który zaczął uczyć grania dzieci i młodzież. Tę trudną sztukę przekazał swoim dzieciom: Stanisławowi, który grywa do dziś, ale tylko podczas większych uro­czystości, Janinie - gra na basach, Annie -sekundzistce i najmłodszej Halinie - bardzo utalentowanej prymistce, ale i sekun­dzistce i basistce, która zdobywała wiele nagród i wyróżnień. Grywał po wese­lach, zabawach i w zespołach, był bar­dzo związany ze szkołą. Dom Józka zawsze był otwarty dla wszystkich muzy­ków, we wtorek ostatkowy przed Wiel­kim Postem obowiązkowo spotykali się u niego wszyscy znajomi muzykanci i hucznie obchodzili ostatki. Następnego dnia (środa popielcowa) po hucznym graniu do godz. 12-tej, gdy gęśle już wisiały na haku, dopijali resztkę piwa z antałka i śpiewali:

Wstympno środa idziy

W Dunajcu nocujy

Ni może dojechać

Wózek siy jyj psujy.

Zmarł 11 grudnia 1998 r. mając 73 lata”

Zdjęcia pochodzą ze zbiorów rodziny Józefa Maciaty „Michalinego”, Iwony Kiwackiej – Majerczyk i Anny Karciarz

Tekst: Józefa Kolbrecka