IV Prucki i posiady ostatkowe w Białym Dunajcu

Stowarzyszenie KOBIETY PODHALA oraz Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu zorganizowali wspólne posiady ostatkowe we wtorek 11 lutego 2016 roku.

Spotkanie rozpoczęło się pruciem piórek:

Porały dziywcynta piórka gęsie
Chłopocy przynieśli basy, gęśle
Grali potem i śpiywali
 I chłopocy z dziywcyntami tańcowali

Przez dobre dwie godziny zajmowaliśmy się tym zajęciem, jak to za dawnych czasów bywało, kiedy to spotykały się gaździny i młodzież, żeby napruć piórek „na zogłówecki i pierzyny”, żeby było czym wywianować dziewczęta na nowe gazdowanie.

W międzyczasie Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu obradował nad wznowieniem nagrania obrzędu weselnego według scenariusza Bronisława Cudzicha Byrdziscynego, które to „Wesele” odgrywał w latach 50tych zeszłego stulecia Państwowy Zespół Artystyczny „BIAŁY DUNAJEC” pod kierownictwem Zofii Solarzowej, której imię obecnie nosi Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu.

Po skończonej robocie obejrzeliśmy kabaret "MARUSYNIANKI” ze sztuką p.n.: „Swoje to trza umieć zachwolić”.

No a potem posiady „przy ciostecku, oscypecku i napitku”, co kto chciał. Na posiadach gościliśmy Radnego Województwa Małopolskiego - Stanisława Barnasia oraz Zuzannę Kuklę – Prezeskę Koła Gospodyń w Ostrowsku.

Wszystkim przybyłym serdecznie dziękuję za udział i pielęgnowanie dawnych tradycji, a MARUSYNIANKOM za pokazanie, jak chwalić swoje osiągnięcia.

Impreza zakończyła się prawidłowo przed północą, bo już za moment

Wstępno Środa jedzie

W Dunajcu nocuje

Nimoze dojechać