Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj16
Wczoraj28
W tym tygodniu94
W tym miesiącu587
Ogółem198496
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Zespół „BIOŁODUNAJCANIE” i Stowarzyszenie KOBIETY PODHALA na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem.
„Wy juhasi mali, koliba sie wali

Zielonom ubocom oscypki sie tocom."


Tak pięknie śpiewały dziewczęta z Zespołu „BIOŁODUNAJCANIE” na Festiwalu w Zakopanem. Zdobyły za to wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni-Tutki, zaś muzyka Piotrka Majerczyka – Farbiorza wyróżnienie za grę, wierną tradycji góralskiej.

Zespół „BIOŁODUNAJCANIE” za ciekawe odtworzenie zapomnianego już zwyczaju karnawałowego, zwanego „bursą” otrzymał wyróżnienie w postaci PARZENICY GÓRALSKIEJ oraz Nagrodę Burmistrza Miasta Zakopane. Wojciech Harpul – redaktor naczelny Gazety Krakowskiej wręczył również nagrodę zespołowi „BIAŁODUNAJCANIE”, który okazał się najpopularniejszym zespołem publiczności w głosowaniu czytelników Gazety Krakowskiej.

Ale Biały Dunajec godnie reprezentował nie tylko Zespół, ale również Stowarzyszenie KOBIETY PODHALA, które choć są młodą organizacją, ale z doświadczonymi działaczkami, pięknie przygotowały stół z góralskim jadłem i zyntycą.

Oscypki, co się „tocyły zielonom ubocom” znalazły się na naszym stole, ale był też bundz, wspomniana już wcześniej zyntyca, korboce, babki zawijane z marmoladą, upieczone przez Jańcię i ciastka „papierzane”. Nie należy zapomnieć o ogórkach kiszonych, zebranych w ogrodzie Helenki, które były dodawane do chleba ze smalcem i skwarkami. Wszystko było pyszne i szybko znikało z naszego stołu.

A moskole z masłem cosnockowym i samym, ale w domu robionym? Byłabym zapomniała, a przecie częstowały się nimi również nasze „śpiywocki”, które i przy naszym stole zaśpiewały pięknie:

„Napij się Janicku studziennej wodzicki

Spod tego jawora, kaś posoł owiecki”

Za godne reprezentowanie naszej Gminy na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem dziękujemy Zespołowi „BIOŁODUNAJCANIE”

Tekst i zdjęcia; Józefa Kolbrecka

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1793
 

sierpnia

22

czwartek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2019 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.