Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj16
Wczoraj28
W tym tygodniu94
W tym miesiącu587
Ogółem198496
Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Pierwsza taka impreza w Leszczynach

Spotkaliśmy się w Leszczynach u gaździny Heleny Stopki – wiceprezeski Stowarzyszenia Kobiety Podhala, żeby spróbować zdrowej, gotowanej na parze żywności, a potem zapalić tradycyjne ognie na Zielone Świątki. Ale zanim popróbowaliśmy potraw, przygotowanych przez Janinę Pepkowską – również Wiceprezeskę Kobiet Podhala oraz Mateusza Trebunię – „prywatnego kucharza pani Józi” – jak to sam określił, musieliśmy pilnie śledzić, jak takie potrawy się przygotowuje i gotuje na parze w parowarze, zakupionym z Projektu „Inkubator Inicjatyw”. Ściśle się trzymaliśmy przepisów BHP, dotyczących okoliczności w jakich się przygotowuje takie potrawy.

Potrawy gotowane na parze są bardzo zdrowe i jednocześnie bardzo pyszne. Nawet nasi posiadnicy rodzaju męskiego, którzy głównie potrzebują dużo smażonego i tłustego pokarmu, żeby mieć siły do pracy fizycznej, nie narzekali na jakość naszej kuchni jednogarnkowej. Potrawy były podane na pięknej zastawie, zakupionej również w ramach tego Projektu i położone na pięknych obrusach tybetowych z bieżnikami ręcznie malowanymi przez członkinię naszego Stowarzyszenia Ewę Kolbrecką.

Hej, a ile było śpiewu i radości przy dźwiękach akordeonu, na którym pięknie grał Maniek Stopka Pawloków z Bańskiej.

Hej, zarosły chodnicki
Biołom konwalijom
Ftoryndyj chodzali
Chłopcy z harmunijom

A potem przenieśliśmy się za wierch, żeby zapalić ognisko, przygotowane przez męża naszej gaździnki Helenki. Hej niosła się śpiewka góralska poza wierchy, tak jak to dawniej za mojej młodości bywało.

Hej, młodość moja ginie
Jak śniyzek w dolinie
Hej, moje młode lata
Nie uzyły świata

Projekt nosi nazwę: Promocja zdrowej żywności poprzez naukę gotowania na parze i pokaz zdrowej regionalnej żywności.

Projekt ten realizowany jest przez Stowarzyszenie wARTko z Kościeliska, finansowany przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2014
Dziękuję bardzo wszystkim posiadnikom, Emilii Glista – Prezesce Stowarzyszenia wARTko z Kościelisk, kucharzom: Jańci Pepkowskiej, Heli Stopce i Mateuszowi Trebuni.
Dziękuję sołtysowi Leszczyn, Członkom Związku Podhalan Oddział leszczyny – Sierockie oraz gościom z zewnątrz i mieszkańcom Leszczyn za udział w tym wydarzeniu, za piękny śpiew i serdeczność.

Józia Kolbrecka – Lyscynianka, bok w Lyscynak przecie urosła i między Wami się chowała.

Tekst: Józefa Kolbrecka

Zdjęcia: Józefa Kolbrecka, Mateusz Trebunia i Ewa Kolbrecka

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1884
 

sierpnia

22

czwartek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2019 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.