Pomieszczenia Biblioteki

Mikrogrant „Podaj dalej” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej rozpoczęła realizację kolejnego już grantu w ramach Programu Rozwoju Bibliotek. Obok trwających projektów „Mistrz i jego Uczeń” oraz „Akademia młodego informatyka” przyszedł czas na mikrogrant „Podaj dalej” ogłoszony przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce. Celem przyznanego grantu jest przekazanie przez bibliotekę wiodącą zespołom bibliotek partnerskich wiedzy zdobytej podczas szkoleń podstawowych prowadzonych przez Stowarzyszenie Centrum Aktywności Lokalnej (CAL).

W dniu 31 maja 2011 odbyło się pierwsze z zaplanowanych czterech spotkań. W spotkaniu zorganizowanym w sali Gminnego Ośrodka Kultury uczestniczyli bibliotekarze białodunajeckiej biblioteki będącej biblioteką wiodącą wraz z przedstawicielami bibliotek partnerskich z Poronina (filie- Ząb, Nowe Bystre, Murzasichle), z Kościeliska (filie- Witów, Dzianisz) oraz z Bukowiny Tatrzańskiej (filie- Białka Tatrzańska, Czarna Góra, Jurgów, Leśnica).

Istotą pierwszego spotkania prowadzonego przez Kierownik biblioteki Józefę Kolbrecką było omówienie głównych zagadnień poruszanych na szkoleniach dotyczących nowych obszarów działań biblioteki, tworzenia partnerstw na rzecz rozwoju bibliotek, badania potrzeb społeczności lokalnej oraz korzyści z opracowania analizy SWOT. Następnie przedstawione zostały zasady przeprowadzenia konferencji wirtualnej z zaprzyjaźnioną biblioteką wiodącą w Gierałtowicach (woj. śląskie). Na zakończenie uczestnicy zostali przeszkoleni w obsłudze popularnego komunikatora internetowego Skype, który będzie wykorzystywany przez bibliotekarzy podczas 3 spotkania do włączenia się w wspólną wirtualną konferencję na temat aspektów uczestnictwa w Programie Rozwoju Bibliotek jak i specyfiki kulturowej Podhala i Śląska.

Dodatkowo bibliotekarze mogli obejrzeć wystawę malarstwa religijnego Ireneusza Września i Władysława Trebuni- Tutki.

października

Biblioteka w mediach