Nadanie Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu Imienia Zofii Solarzowej

W dniu 22 stycznia 2008 odbyła się uroczystość nadania Gminnej Bibliotece Publicznej w Białym Dunajcu imienia Zofii Solarzowej znanej działaczki i założycielki Państwowego Zespołu Artystycznego „Biały Dunajec”. Uroczystość przypadła dokładnie w 20 rocznicę jej śmierci oraz 45 rocznicę utworzenia Gminnej Biblioteki Publicznej.

Do Białego Dunajca  przybyło wielu znamienitych gości m.in. Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski, synowie patronki Wojciech i Andrzej Solarzowie, przedstawiciele władz samorządowych, artyści, animatorzy kultury, pracownicy naukowi oraz mieszkańcy Gminy.

Uroczystość rozpoczęła się nabożeństwem w Kościele Parafialnym p.w. NMP Królowej Aniołów, następnie odsłonięcia tablicy pamiątkowej dokonał Wicemarszałek Sejmu Jarosław Kalinowski oraz Wojciech Solarz. W budynku Gminnego Ośrodka Kultury otwarta została natomiast wystawa „Zofia i Ignacy Solarzowie idąc ku ludziom” udostępniona z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Warszawie.

Uroczystego otwarcia w Remizie OSP dokonał Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak a Przewodniczący Rady Gminy Andrzej Styczeń odczytał uchwałę i przekazał Kierownik Józefie Kolbreckiej akt nadania Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Zofii Solarzowej.

Następnie Pan Jarosław Kalinowski jeden z wychowanków Zespołu Promni w swoim przemówieniu podkreślał że „Zofia Solarzowa była twórczynią znanych zespołów artystycznych "Biały Dunajec" oraz "Promni" przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. W swoich wychowankach budziła poczucie dumy z miejsca pochodzenia - ziemi chłopskiej, a zarazem uczyła otwartości na świat. Jej praca w Białym Dunajcu jest częścią historii Skalnego Podhala, a jej imię nigdy nie zaginie. Dziękujmy, że na swej drodze spotkaliśmy Zofię Solarzową.

Później przemówienia wygłosili: Andrzej Gąsienica Makowski Starosta Powiatu Tatrzańskiego, Stanisław Ślimak Wójt Gminy Szaflary, Prof. dr hab. Stanisław Hodorowicz Rektor Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu, Janina Bentkowska Wiceprezes Białodunajeckiego Związku Podhalan oraz Helena Świder.

Referaty przybliżające postać i działalność kulturalną Zofii Solarzowej zaprezentowali:

Nasa Pani Solarzowa – portret sercem kreślony (dr Stanisława Trebunia Staszel – Instytut Etnologii i Antropologii Uniwersytetu  Jagiellońskiego)

Obraz górala w „Skalnych ludziach”Zofii Solarzowej (dr Anna Mlekodaj – Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa)

Zofia Solarzowa „Chrzestna” – sercem i płomieniem uniwersytetów ludowych” (Zofia Kaczor -Jędrzycka – Prezes Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Warszawie)

Następnie wyświetlono film „Świetlisty dom” w reżyserii Wojciecha Solarza.

Po zakończeniu projekcji filmowej referat „Biblioteka w środowisku lokalnym” wygłosił prof. dr hab. Jacek Wojciechowski z Instytutu Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Część artystyczną rozpoczął występ Zespołu „Promni” z Warszawy. Regionalny Zespół „Biołodunajcanie” zaprezentował typowe obrzędy wigilijno-świąteczne w przedstawieniu „Wilijo”.

Przepiękny program przedstawił Państwowy Zespół Artystyczny Zofii Solarzowej „Biały Dunajec”.

Na zakończenie tej części scenkę teatralną Kolędusia dlo wnusia” Wandy Czubernatowej wykonały dzieci z Kółka Teatralnego działającego przy Katolickiej Szkole Podstawowej i Katolickim Gimnazjum Integracyjnym w Czerwiennem Górnem.

Wieczorem wyświetlono film dokumentalny w reżyserii Wojciecha Solarza pt. "Polana za wierchem”, w  którym główne role odgrywali członkowie zespołu "Biały Dunajec". Film wzbudził wielu emocji i wspomnień, które z pewnością były poruszane na późniejszych posiadach.

Patronem medialnym uroczystości był "Dziennik Polski".

Tekst: Piotr Jarosz

Zdjęcia: Stanisław Gał