Na Bałosowej Roli stoi Krzyż

W Białym Dunajcu Dolnym na Bałosowej Roli stoi Krzyż. Już dziś coraz bardziej zaniedbany. W zeszłym roku, kiedy po raz pierwszy go zobaczyłam, paliły się pod nim znicze i były kwiaty. Również w dniu 1 listopada tego roku na Wszystkich Świętych zrobiłam rodzinie wycieczkę historyczną w tamto miejsce. Jakże smutne miejsce, bo już zaniedbane. Zapaliliśmy znicze, odmówiliśmy modlitwę i pozbierali śmieci.

Andrzej Skupień Florek w swojej monografii p.t.: „Biały Dunajec: moja wieś rodzinna” tak o tym miejscu pisał:

W Białym Dunajcu cholera spowodowała trzynaście ofiar śmiertelnych, które pochowano we wspólnej mogile na roli Bałosowej, a Krzyż postawiony na owej wspólnej mogile świadczy po dzień dzisiejszy o tej strasznej zarazie. Ludność w czasie epidemii izolowała się, nie opuszczając domostw, a pomoc nawiedzonym zarazą w tej wsi niósł miejscowy chłop Jan Sikora „Cibiorz”, największy pijak, który chorych leczył według rady doktora Chałubińskiego z Zakopanego, a umarłych układał w trumnach, odwoził i grzebał”

[Zob: Skupień Florek, Andrzej : „Biały Dunajec: moja wieś rodzinna”; Sądecka Oficyna Wydawnicza Nowy Sącz 1985 str. 34]

A Krzyż stoi do dzisiaj, coraz bardziej zapomniany. Pod nim ciała tych, których zabrała epidemia cholery, przerywając ich codzienne sprawy, troski i marzenia. Moim marzeniem jest odnowienie Krzyża i uczczenie tego miejsca.

Franciszek Sikoń

Dzień zodusny

Przemijajom roki, w przesłość uciekajom

Ludzie sie starzejom, pote umierajom