Ernő Rubik po wynalezieniu swojej magicznej kostki układał ją przez miesiąc. Aktualnie oficjalny rekord świata w pojedyńczym ułożeniu wynosi 3.47 sekundy ustanowiony przez Yusheng Du. Z okazji Międzynarodowego Dnia Kostki Rubika (17 kwietnia), przyjrzyjmy się nieco bliżej tej układance.
Ernő Rubik, z wykształcenia architekt, wynalazł kostkę w roku 1974 roku. Na początku znana jako "Magiczna Kostka" (z węgierskiego Bűvös kocka), dopiero w 1980 przemianowana została na Kostkę Rubika (Rubik's Cube) i pod taką nazwą zaczęto sprzedawać ją na całym świecie. Zabawka ta stała się niezwykle popularna i szacuje się że w ciągu trzech lat od jej premiery sprzedano jej około 200 milionów sztuk.
W 1982 roku w Budapeszcie odbyły się pierwsze Mistrzostwa Świata w układaniu Kostki Rubika. Wygrał je Amerykanin Minh Thai z czasem ułożenia 22.95 sekundy.
W późnych latach 80 i 90 popularność Kostki osłabła. Na jej renesans trzeba było czekać aż do nowego tysiąclecia, kiedy to w 2003 roku zorganizowano kolejne Mistrzostwa świata, tym razem w Toronto w Kanadzie, a w 2004 powstała oficjalna organizacja zrzeszająca zawodników i organizatorów World Cubing Association. Od tamtego czasu zawody różnej rangi są organizowane regularnie na całym świecie, w tym również w Polsce.
Aktualnie WCA uznaje czasy w wielu konkurencjach innych niż klasyczna kostka (3x3x3), między innymi kostki innych rozmiarów (rozmiary 2x2x2 do 7x7x7), układanie kostki 3x3 jedą ręką lub bez patrzenia i wiele innych. W wielu z nich Polacy znajdują się w ścisłej czołówce. Do niedawna rekordzistą świata w średniej z 5 ułożeń kostki 3x3 był Polak Tymon Kolasiński z czasem 5,09 sekundy. Aktualnie jest on na drugim miejscu, pobity przez Amerykanina Maxa Parka, który osiągnął średnią 5,08
Źródła zdjęć/filmików:
Zawody Cube4fun League Koło 2022 fot. Adam Gottschol
Wikipedia "1982 World Rubik's Cube Championship"
Kanał Youtube Tymona Kolasińskiego