Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj5
Wczoraj29
W tym tygodniu145
W tym miesiącu638
Ogółem198547
Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Spotkanie ze słynnym sportowcem Stanisławem Ustupskim

W dniu 26 listopada 2015 roku Gminna Komisja d.s. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przeciwdziałania Narkomanii, Prezes Ludowego Klubu Sportowego „BIALI” Stanisław Trebunia – Tutka, popularny „UJEK” oraz Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu zorganizowali spotkanie młodzieży Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjum Nr 1 w Białym Dunajcu ze Stanisławem Ustupskim – kombinatorem w ramach PROMOCJI ZDROWEGO STYLU ŻYCIA. Spotkanie było finansowane ze środków Gminnej Komisji d.s. Profilaktyki.

 

W spotkaniu brali udział uczniowie III, IV i V klas wraz z nauczycielami: Joanną Wójcik. Bartłomiejem Dębickim, Beatą Mirek-Hornik i Bożeną Rzepką.

Sportowców przywitała Dyrektor Szkoły Pani Halina Michalska.

Uczniowie z uwagą wysłuchali opowieści o początkach i sukcesach sportowca, a obecnie trenera Kombinacji Norweskiej oraz zadawali pytania. Potem otrzymali autografy obu trenerów: Ustupskiego i Ujka oraz oglądali trofea, zdobyte przez bohatera spotkania.

Przypomnijmy sylwetkę Stanisława Ustupskiego:


Stanisław Ustupski to zdecydowanie najwybitniejszy polski kombinator ostatniego ćwierćwiecza urodzony w 1966 roku w Zakopanem. Do największych sukcesów należy oczywiście jedyne podium Polaka w zawodach Pucharu Świata, a więc drugie miejsce w Breitenwang (1989). Nasz zawodnik poza tym jeszcze cztery razy meldował się w dziesiątce zawodów Pucharu Świata - był szósty, siódmy i dwukrotnie dziewiąty. Kolejnym znaczącym osiągnięciem było 8. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Albertville (1992). W IO w Lillehammer (1994) był 21. Trzykrotnie startował w Mistrzostwach Świata. W Oberstdorfie (1987) zajął 31. miejsce, w Lahti (1989) 22. miejsce, a w Val di Fiemme (1991) 26. miejsce.

Był także dwukrotnym medalistą Uniwersjady w 1993 roku rozgrywanej w Zakopanem: srebrnym w kombinacji norweskiej i brązowym w drużynowym konkursie skoków narciarskich. Dwukrotnie stał na podium w zawodach Pucharu Świata B w dwuboju zimowym. Zwyciężył w Szczyrku (1992), a w Planicy (1990) zajął trzecie miejsce.

Siedem razy z rzędu zdobywał mistrzostwo Polski w kombinacji norweskiej: w 1988, 1989, 1990, 1991, 1992, 1993 i 1994. Był też wicemistrzem Polski w tej konkurencji w 1987. W 1994 roku wywalczył także srebrny (duża skocznia) i brązowy (średnia skocznia) medal na Mistrzostwach Polski w skokach narciarskich. Na większym obiekcie przegrał z Wojciechem Skupieniem i Adamem Małyszem, a na mniejszym uległ tylko Małyszowi, który w tym czasie także był jeszcze kombinatorem norweskim. W tym samym roku (1994) wywalczył także medal w sztafecie w biegach narciarskich. Łącznie ma na swoim koncie dwa srebrne medale w biegowych sztafetach.

Dwukrotnie zwyciężył w Memoriale Bronisława Czecha i Heleny Marusarzówny. W 1986 roku (jeszcze jako junior) i w 1988 roku. Warto zaznaczyć, że w 86 roku pokonał Jana Klimko, który zajął wówczas trzecie miejsce.

 

Tekst: Józefa Kolbrecka

Zdjęcia: Józefa Kolbrecka

 

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 1819
 

sierpnia

24

sobota

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2019 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.