Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj64
Wczoraj67
W tym tygodniu131
W tym miesiącu1495
Ogółem272799
Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Relacja z obchodów 50-lecia Biblioteki

W dniu 25 maja 2013 r. nasza Biblioteka obchodziła ważną uroczystość 50-lecia swojego istnienia. Obchody były połączone z promocją książki Patronki Biblioteki- Zofii Solarzowej „Życie spełnione: Mój pamiętnik”. 

Uroczystość patronatem objął Jarosław Kalinowski - Poseł do Parlamentu Europejskiego, który należał do Zespołu „PROMNI” w czasach kiedy prowadziła go Zofia Solarzowa, o której w ciepłych słowach wspomniał w przemówieniu.Obecni byli także Wojciech i Andrzej Solarzowie - synowie patronki. Otwarcia uroczystości dokonał Wójt naszej Gminy Andrzej Jacek Nowak oraz Kierownik Biblioteki Józefa Kolbrecka. 

 

Gościliśmy również Czesława Siekierskiego – posła do Parlamentu Europejskiego, Starostę Powiatu Tatrzańskiego Andrzeja Gąsienicę- Makowskiego, wicestarostę Andrzeja Skupnia, wójta Gminy Szaflary, władze Zarządu Polskiego Stronnictwa Ludowego powiatów: tatrzańskiego i nowotarskiego oraz bibliotekarzy Powiatu Tatrzańskiego na czele z Jadwigą Bartosz – Instruktorem Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zakopanem, jak również zaprzyjaźnionych nam bibliotekarzy ze Starego Sącza oraz Nowego Sącza z Panią Zofią Rusinek – Dyrektor WBP byłego województwa nowosądeckiego.

Uroczystość rozpoczęliśmy od poświęcenia nowej siedziby Biblioteki, którego dokonał ksiądz Jan Dolasiński – Proboszcz Parafii p.w. NMP Królowej Aniołów w Białym Dunajcu w obecności Proboszcza Parafii Poronin Stanisława Parzygnata. Następnie wszyscy przenieśli się do Auli przy ZSPiG nr 1 w Białym Dunajcu. W trakcie obchodów goście usłyszeli referaty: dr Anny Mlekodaj „Zofia Solarzowa jako prekursorka edukacji regionalnej”, dr Stanisławy Trebunii Staszel „Skalni ludzie po latach” oraz mgr inż. arch. Agaty Bentkowskiej „Wartości wspomnień Skalnych Ludzi – zaczątek „teatru” w echach opowieści”.  W trakcie prelekcji członkowie dawnego Zespołu Artystycznego „BIAŁY DUNAJEC”, którzy ciesząc się na każde wspomnienie swojej „Pani Kierownicki”, przyłączali się śpiewając pieśni o Zofii Solarzowej oraz przez nią napisane.

Pani Kierownik Józefa Kolbrecka przedstawiła także prezentację, w której można było zobaczyć jak Białodunajecka Biblioteka zmieniła się na przestrzeni lat oraz jak zmieniła się praca bibliotekarzy, którzy nie tylko wypożyczają książki….

Promocję książki Zofii Solarzowej „Życie spełnione: Mój pamiętnik” prowadził redaktor Andrzej Sowa z panią Iwoną Kiwacką - Majerczyk, która prezentowała słowa Zofii Solarzowej z pobytu w Białym Dunajcu. Uroczystość uświetnił zespół „BIOŁODUNAJCANIE”.

Uroczystość zakończyliśmy wspólnym śpiewem z członkami Zespołu „PROMNI” pieśni Zofii Solarazowej:

 

„NA WICIARZA ROLI” (Mel. „Smutny zbójnik smutny”)

 Na wiciarza roli ruń pozieleniała

Na wiciarza roli ruń pozieleniała

A gdzież jest ta ręka, co ją zasiewała

Hej, co ją zasiewała

 

Niebo się nad nami słonkiem rozjaśniło

Niebo się nad nami słonkiem rozjaśniło

A gdzież jest to serce, co kochaniem biło

Hej, co kochaniem biło

 

Szumią białe brzozy ponad mogiłami

Szumią białe brzozy ponad mogiłami

Stoją zadumane, bolejące z nami

Hej, bolejące z nami

 

Ziemio nasza ziemio, kogoś nam zabrała

Ziemio nasza ziemio, kogoś nam zabrała

Czyś ty nam macochą, czyś zakamieniała

Hej, czyś zakamieniała

 

Nie zabrała ziemia, tylko przytuliła

Nie zabrała ziemia, tylko przytuliła

Żeby Ci się bracie nasza Polska śniła

 Hej, nasza Polska śniła

 

 

tekst: Józefa Kolbrecka, Dominika Balicka

zdjęcia: Stanisław Gał

 

 

 

 

 

 

Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 4519
 

Znajdź na stronie

września

27

wtorek

Reklama
Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Reklama
Copyright © 2022 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.