WOJCIECH KUŁACH WAWRZYŃCOK - ARTYSTA Z GENIUSZEM W OCZACH

Dzisiaj mija 209 rocznica urodzin Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka -wybitnego XIX wiecznego podhalańskiego rzeźbiarza. Patrona szkoły w Gliczarowie Dolnym. Jaki był?, jak wyglądał? nie zachował się żaden szkic,żaden portret. Zachowały się jego dzieła tworzące szlak zabytkowych rzeźb, przydrożnych kapliczek Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka, który wiedzie po całym Podhalu.

Foto. Kapliczka Męki Pańskiej - Gliczarów Dolny u Palorzy - krzyż żeliwny (1835-36r.) wykonany z tatrzańskiej stali odlany w Kuźnicach.

DZIEDZICTWO KULTUROWE PODHALA

października

Copyright © 2021 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.