„OGIEŃ” czyli cena wolności” – Jerzego Stefana Stawińskiego- promocja książki

W dniu 14 lipca odwiedził naszą Bibliotekę. Wojciech Solarz – syn naszej Patronki Zofii Solarzowej. Sprezentował Bibliotece unikalną książkę „OGIEŃ” czyli cena wolności” – Jerzego Stefana Stawińskiego. Książka jest zapisem scenariusza filmu, który nigdy dotąd nie został zrealizowany. Filmu o losach „Ognia” , który miał być realizowany na podstawie rozmów z żyjącymi jeszcze żołnierzami tego legendarnego partyzanta.

Wojciech Solarz pisze we wstępie:

„Co mi strzeliło do głowy, żeby przez ponad dziesięć lat bić nią w mur polskiej „racji stanu” czy też „polityki historycznej” albo po prostu zakłamania. Tego nie rozumie nikt, kto nie wychowywał się w atmosferze, jaką tworzyli moi rodzice w kręgu Uniwersytetów Ludowych, tradycji polskiej pieśni i ludowego obrzędu, a także owej „chłopskiej rzetelności”. Słowo dziś nie używane, ponieważ nie istnieje wzorzec zachowania zawarty w tym pojęciu. Trzeba było już na początku zrozumieć, że nikomu w Polsce nie zależy na prawdzie o dramacie „Ognia” – Józefa Kurasia. Mogłem przez te lata składać propozycje innych scenariuszy, ale mój osobisty związek z Tatrami, góralami, literaturą i legendą Podhala były silniejsze. Rozumiałem to jako rodzaj długu wobec nieskończonego dzieła mojej matki, twórcy Zespołu Artystycznego w Białym Dunajcu, wobec góralskiej godności, która w powojennym czasie została góralom odebrana”

Ta unikatowa książka – scenariusz „OGIEŃ” czyli cena wolności" znajduje się w zbiorach naszej Biblioteki. Zapraszamy