SPOTKANIE INFORMACYJNE DLA ROLNIKÓW W BIAŁODUNAJECKIEJ BIBLIOTECE

12 lutego b.r. o godz. 10.00 w Gminnej Bibliotece w Białym Dunajcu, której patronuje nasza Zofia Solarzowa, co wraz ze swoim mężem Ignacym Solarzem współtworzyła Uniwersytety Ludowe, po raz kolejny spotkali się licznie rolnicy z naszej Gminy, aby od Pani Izabeli Sarny – Kierownika Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zakopanem oraz od pracowników Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu dowiedzieć się o płatnościach bezpośrednich, konieczności elektronicznego wypełniania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz o Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020.

Informacji również udzielali pracownicy KRUS. Dotyczyły one zmian w rentach i emeryturach rolniczych, a także zmian w przepisach, dotyczących podejmowania pracy na podstawie umów cywilno-prawnych przez rolników. Uczulali również na temat terminowego opłacania składek w terminie do końca pierwszego miesiąca danego kwartału.
Gościem spotkania był Jan Janczy – Dyrektor Związku Hodowców Owiec i Kóz z Nowego Targu, który poinformował o pracach Ministerstwa Rolnictwa w temacie uboju gospodarczego owiec. Problemem nie jest tylko ubój owiec w gospodarstwie domowym, ale również utylizacja odpadów poubojowych. Rolnicy wyrazili chęć spotkania się z Janem Janczym na oddzielnym szkoleniu, po redyku owiec na hale i pastwiska.

Do pobrania w siedzibie Gminnej Biblioteki w Białym Dunajcu są następujące dokumenty:

• Wniosek o nadanie loginu i kodu dostępu do systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
  • Druk powiadomienia o zamiarze przeprowadzenia uboju.

Tekst i zdjęcia: Józefa Kolbrecka