Reklama
Reklama
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj2
Wczoraj56
W tym tygodniu324
W tym miesiącu1151
Ogółem191099
Naszą witrynę przegląda teraz 57 gości 

Ocalić od zapomnienia - relacja z wystawy

1 grudnia b.r. odbyła się w Białodunajeckiej Bibliotece wystawa „Ocalić od zapomnienia” poświęcona zbiorom starych modlitewników z XIX i początku XX w. Większość Modlitewników pochodziła z kolekcji Jarosława Błażusiaka (Jantka Galla) założyciela portalu katolickiego Laudate.pl Dzieło Świętej Królowej Jadwigi. Można było obejrzeć również zbiór należący do Mateusza Cudzicha oraz do Wójta naszej Gminy – Andrzeja Jacka Nowaka (łącznie ponad 300 modlitewników).

 

Oprócz modlitewników na wystawie znalazły się obrazy z początku XX wieku oraz kapliczka z 1966r. zrobiona przez Bronisława Cudzicha na przyjęcie kopii cudownego wizerunku Matki Boskiej Częstochowskiej.
Pan Jarosław Błażusiak wygłosił interesujący wykład dotyczący zawartości modlitewników oraz ich ewolucji na przestrzeni ostatnich wieków . Na wystawie znalazły się bardzo unikatowe okazy jak np. Modlitewnik żołnierza, którego właściciel brał udział w Bitwie Warszawskiej, ręcznie pisany modlitewnik Zesłańca syberyjskiego oraz wiele innych publikacji. Modlitewniki pana Jarosława zostały już zabrane z Biblioteki, natomiast pozostałe można jeszcze oglądać do 14 grudnia- zapraszamy!!!
Zapraszamy również do przeczytania całego wykładu dostępnego po kliknięciu w ten link.

Tekst: Dominika Balicka
Zdjęcia: Teresa i Jakub Błażusiak 
Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 2342
 

marca

22

piątek

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2019 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.