MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI ,,KSIĄŻKA I RÓŻA

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
24 kwietnia 2022r

front

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich ustanowiony przez UNESCO w 1995r. obchodzony jest w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa oraz praw autorskich. Święto narodzilo się w Katalonii a jego data 23 kwietnia jest symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu zmarli wybitni poeci: Miguel de Carventes, William Szekspir oraz Inca Garcilaso de la Vega.
Zgodnie z tradycją w Katalonii mężczyźni obdarowywali w ten dzień kobiety czerwonymi różami, których kolor miał symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Z czasem kobiety postanowiły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich oraz Malopolskich Dni Książki "Książka i Róża" w naszej bibliotece odbyła się książkowa loteria, w której można było wylosować książki TOPR 1 "Żeby inni mogli wrócić", TOPR 2 "Nie każdy wróci" oraz "Pięć Stawów - Dom Bez Ardesu" z dedykacją autorki Beaty Sabały Zielińskiej