W setną rocznicę urodzin Św. Jana Pawła II wspomina JÓZEFA KOLBRECKA – Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu.
Zaczęło się od ogłoszenia w „Gazecie Krakowskiej”, że Pan Piotr Płatek, redaktor, szuka wierszy poetów nieprofesjonalnych na temat naszego wielkiego Polaka Ojca Świętego Jana Pawła II. To było w 1992 r.
Akurat w 1991 r. zmarł mój tato Franciszek Sikoń, poeta nieprofesjonalny i bardzo się ucieszyłam, to nas tak jakoś podbudowało, że możemy coś, co tata pisał, wysłać do oceny fachowcom. Wysłałam wiersz taty pt. Pieśń” (fragment)
“Pycha, nienawiść po świecie chodzą
Zdradzieckie kule w Papieża godzą.
Matko! Tyś chorych jest uzdrowieniem
Przywróć mu zdrowie, daj pocieszenie.
I od zamachu chroń zdradzieckiego
Głowę Kościoła, Ojca Świętego,
By mógł w Kościele władzę sprawować
Od różnych nieszczęść racz go zachować.”
Ten wiersz ukazał się w „Antologii”, którą wydał Teatr Regionalny. Pojechałam do Krakowa na ul. Karmelicką do Pana Piotra Płatka, żeby mu podziękować. Wtedy Pan Piotr zaproponował mi, żebyśmy zrobili w Białym Dunajcu Festiwal Papieski.
Ja mu powiedziałam:
- Panie Piotrze, festiwal to wielkie słowo, ja nie wiem czy będę umiała to zrobić?
A on na to:
- Nie ma sprawy Pani Józefo, zabiorę Panią do Myślenic, gdzie taki Festiwal Papieski jest. To są eliminacje do wojewódzkiego przeglądu twórczości o Ojcu Świętym.
Więc pojechałam tam – zobaczyłam i pomyślałam: przecież my też tak potrafimy zrobić. Pierwszy nasz Festiwal Papieski odbył się 21 sierpnia 1994 r. pod hasłem: „Chwała Panu Bogu, Matce Boskiej chwała, że Ojca Świętego Polska światu dała”. Z tej góralskiej piosenki Pan Płatek wymyślił tytuł do antologii, które się ukazywały pt. „Ojca Świętego Polska światu dała”. Piotr Płatek z Janem Koczwarą, dyrektorem MOK-u w Myślenicach oraz naszymi poetami: Heleną Waligórą i Andrzejem Czernikiem byli w jury I Festiwalu Papieskiego. W pierwszym Festiwalu wzięło udział 30-tu uczestników. Występowały dzieci, które miały po 7 lat. Dzisiaj to są już rodzice uczestników kolejnych festiwali.
Pierwszy Festiwal miał wskazać najlepszych uczestników do występów II Festiwalu, który miał odbyć się w Krakowie. Potem jednak te festiwale odbywały się tylko u nas. Recytatorzy i śpiewacy wykonywali utwory autorów, których prace drukowane były w I tomie Antologii opracowanej przez Piotra Płatka.
„Gazeta Krakowska” pisała: „Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu k. Zakopanego wspólnie z Teatrem Regionalnym z Krakowa i Biurem Festiwalu „Ojca Świętego Polska światu dala” zapraszają na góralskie śpiewy, wiersze i gawędy, o Janie Pawle II i jego dziejowym posłannictwie. Eliminacje gminne odbędą się w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Białym Dunajcu 21 sierpnia o godz.15.00-tej. Jak nas poinformowała Pani Józefa Kolbrecka - dyrektor biblioteki, wystąpi ponad 30 śpiewaków, recytatorów, gawędziarzy – będą również inne góralskie niespodzianki na temat pobytu Jana Pawła II na Podhalu („Niedziela” 20-21. VIII. 1994 r. nr 191)
II Festiwal Papieski – 15. 10. 1995 r. Piotr Płatek do „Księgi Pamiątkowej” wpisał „II Festiwal Papieski był wspaniały”.
III Festiwal Papieski – 20.10. 1996 r. wśród organizatorów Festiwalu jest Teatr Regionalny w Krakowie i Biuro Festiwalu „Ojca Świętego Polska światu dała” oraz Bractwo Literackie Białego Pasterza. Bractwo powstało w 1992 r. przy Teatrze Regionalnym z inicjatywy redaktora Piotra Płatka. Zrzesza kilkuset członków z całego świata. Są w nim ludzie z obu Ameryk, Azji i Europy. Największym osiągnięciem Bractwa jest wydanie pięciu tomów Antologii Literackiej Twórczości Nieprofesjonalnej pt. „Polska Papieża nam dała”.
O naszym Festiwalu dziennikarze pisali w prasie lokalnej i regionalnej.
Krakowiacy i górale spotykają się co roku w Białym Dunajcu na Festiwalu – jest to dobra rzecz, kiedy mogą się spotkać różne i bliskie sobie kultury.
Wielu znanych ludzi brało udział w naszych Festiwalach. Wymienię tylko tych, którzy już odeszli: Ś.P. Władysław Szepelak, Ś.P. Ludwina Jarząbek, Ś.P. Piotr Płatek. Nie sposób wymienić wszystkich, ale wszystkim jesteśmy bardzo wdzięczni. Serce się raduje, gdy widzimy przegląd pokoleniowy uczestników Festiwalu Papieskiego.
Dziś, w setną rocznicę urodzin, Ojcze Święty Janie Pawle II, prosimy Cię: wstawiaj się za naszą Ojczyzną i za całym światem w tym trudnym dla nas czasie.
A my obiecujemy, że w tym roku odbędzie się XXVII już Festiwal Papieski, którego celem jest popularyzacja utworów literackich, teatralnych, muzycznych poświęconych Papieżowi - Polakowi i Jego dziejowemu posłannictwu. Hasło tegorocznego Festiwalu brzmi: "TOTUS TUUS". Nie wiemy jaką formę przyjmie nasz Festiwal, będzie to zależeć od sytuacji w kraju.
Tekst: Józefa Kolbrecka
Zdjęcia: archiwum GBP w Białym Dunajcu