Uwaga rolnicy!!! Zwłaszcza MŁODZI ROLNICY. Ta informacja jest dla Was

PROJEKT PROGRAMU ROZWOJU OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2014 – 2020

W dniu w dniu 3 czerwca 2014 roku w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu odbyło się spotkanie informacyjne w sprawie Projektu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich Na Lata 2014 – 2020.

Doradztwo na temat:

MŁODY ROLNIK

1. Wsparcie dla małych gospodarstw
  2. Modernizacja gospodarstw rolnych
  3. Programy rolno środowiskowe

Podczas szkolenia dowiedzieliśmy się, że:

BENEFICJENT – to rolnik prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych lub grupa rolników.

ZAKRESY WSPARCIA to m. in.:

• rozwój produkcji prosiąt ;
  • rozwój produkcji mleka krowiego;
  • rozwój produkcji bydła mięsnego;

MAKSYMALNA WIELKOŚĆ WSPARCIA dla beneficjenta, na jedno gospodarstwo (w tym na realizacje projektów zbiorowych), w okresie realizacji Programu:

• do 900 tys. zł na rozwój produkcji prosiąt;
  • do 500 000 zł na inwestycje związane bezpośrednio z budynkami inwentarskimi lub magazynami paszowymi, w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęcą;
  • do 200 000 zł pozostałe.

PODDZIAŁANIA

1. Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz młodych rolników (Premie dla młodych rolników).
  2. Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz działalności pozarolniczej na obszarach wiejskich (Restrukturyzacja małych gospodarstw).
  3. Pomoc na rozpoczęcie działalności gospodarczej na rzecz rozwoju małych gospodarstw (Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej).
  4. Płatności dla rolników kwalifikujących się do wsparcia w ramach systemu dla małych gospodarstw (Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa).

PREMIE DLA MŁODYCH ROLNIKÓW ROLNYCH

WSPARCIE

Premia w wysokości 100 000 zł wypłacana w ratach:

I rata – 80% kwoty pomocy,

II rata – 20% kwoty pomocy.

BENEFICJENT

• osoba, która nie ukończyła 40 roku życia,
  • posiada odpowiednie kwalifikacje zawodowe (możliwość uzupełnienia kwalifikacji zawodowych w okresie 3 lat)
  • po raz pierwszy rozpoczyna prowadzenie gospodarstwa rolnego jako kierujący gospodarstwem lub prowadzi gospodarstwo rolne jako kierujący

nie dłużej niż 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku o przyznanie pomocy.

Te i inne wiadomości przekazały nam przedstawicielki Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Zakopanem oraz Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Targu.

Dziękujemy i informujemy, że pełna prezentacja na temat wsparcia rolników w latach 2014-2020 jest dostępna w Bibliotece.