Serdecznie zapraszamy na drugą edycję kursu „O finansach… w bibliotece”. Kurs skierowany jest przede wszystkim do osób powyżej 50 roku, jednak nie wykluczamy nikogo i zapraszamy wszystkich chętnych. Na kursie mogą Państwo dowiedzieć się: jak prowadzić internetowe konto bankowe, jak robić przelewy przez Internet, jak założyć lokatę, jak zrobić zakupy przez Internet, jak ubezpieczyć dom, jak bezpiecznie oszczędzać i wiele innych…
Czas trwania kursu: 15 godzin dla każdego uczestnika.
Zgłoszenia przyjmujemy do 22 kwietnia pod nr tel.
18 20 73 898, 660 935 742 lub mailowo: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
Ilość miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 23 kwietnia (wtorek) o godzinie 17.00 w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu. Serdecznie zapraszamy!. Więcej informacji w dalszej części wiadomości i na poniższym plakacie.
O projekcie
Realizatorzy
Projekt „O finansach… w bibliotece – II edycja” jest realizowany we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej. Realizatorem projektu jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, a jego założenia są zgodne z celami Programu Rozwoju Bibliotek.
Partnerzy
W realizację projektu zaangażowały się Wojewódzkie Biblioteki Publiczne. W każdej z nich jest opiekun regionalny projektu, który wspiera biblioteki gminne w czasie rekrutacji, będzie brał udział w szkoleniu dla bibliotekarzy oraz wspierał biblioteki w organizacji szkoleń, między innymi poprzez wizyty w bibliotekach.
W poszczególnych województwach są to:
- dolnośląskie Dolnośląska Biblioteka Publiczna im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu
- lubelskie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w im. Hieronima Łopacińskiego Lublinie
- małopolskie Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie
- podkarpackie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie
- pomorskie Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J.C. Korzeniowskiego w Gdańsku
- warmińsko-mazurskie Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej-Biedrawiny w Olsztynie
- wielkopolskie Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu
Instytucja prowadząca szkolenie
Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu
Cele projektu:
- Zwiększenie u osób starszych mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach umiejętności korzystania z usług finansowych, w tym bankowości elektronicznej.
- Wzmocnienie zdolności bibliotekarzy z bibliotek publicznych do zwiększania umiejętności korzystaniaz usług finansowych wśród osób starszych, mieszkających na terenach wiejskich i w małych miastach.
Dlaczego projekt jest ważny?
Ponieważ ma szansę przyczynić się do zmniejszenia wykluczenia finansowego osób starszych z terenów wiejskich i małych miast. Ta forma wykluczenia wyraża się między innymi poprzez brak dostępu lub utrudnienie w korzystaniu z podstawowych usług finansowych, takich jak posiadanie konta osobistego
w banku, którego według różnych badań nie posiada ok. 22% - 31% dorosłych Polaków.
Wykluczenie finansowe, poza czynnikami demograficznymi jest także spowodowane czynnikami psychologicznymi, do których należy brak zaufania do instytucji finansowych, w tym do banków, oraz obawa przed nowymi technologiami. Do tego dochodzi brak podstawowej wiedzy ekonomicznej i niedostateczne kompetencje, potrzebne do korzystania z usług bankowych, w tym z bankowości elektronicznej. 38% Polaków powyżej 60 roku życia badanych nie ufa nikomu w kwestii oszczędzania - częściej są to osoby starsze i z gospodarstw o niższych dochodach.
Dlaczego biblioteki?
Biblioteki mają doświadczenie w przekazywaniu wiedzy i rozwijaniu kompetencji, w tym cyfrowych kompetencji seniorów, oraz są obdarzane przez nich zaufaniem.
Biblioteki są postrzegane przez społeczeństwo jako miejsca bezpieczne, nieprowadzące działalności o charakterze komercyjnym, a bibliotekarze jako osoby cieszą się zaufaniem społecznym. Są to cechy z jednej strony deficytowe w polskiej przestrzeni społecznej, z drugiej zaś predestynujące biblioteki i bibliotekarzy do udzielania porad w tak wrażliwych sprawach jak poruszanie się po Internecie, czy tym bardziej korzystanie z usług finansowych. Ponadto bibliotekarze - grupa zawodowa o dość wysokim średnim wieku (ponad 40 lat) - łatwo nawiązują kontakt z seniorami. Seniorzy nie mają zaufania do świata wirtualnego, natomiast mają do bibliotek i bibliotekarek/bibliotekarzy.
Odbiorcy projektu
Osoby dorosłe w wieku 50+ („młodsi seniorzy” i seniorzy), którzy w bibliotekach publicznych (placówki gminne i ich filie) będą uczestniczyć w cyklu 5 spotkań poświęconych wybranym usługom finansowym.
Projekt obejmie 110 bibliotek oraz 2200 seniorów - uczestników spotkań w bibliotekach. Województwa zaproszone do projektu: dolnośląskie, lubelskie, małopolskie, podkarpackie, pomorskie, wielkopolskie i warmińsko-mazurskie.
Oto zarys tematyki spotkań i związanych z nimi zagadnień:
|
Temat spotkania dla seniorów w bibliotece |
Zagadnienia |
1. |
Jak racjonalnie gospodarować domowym budżetem? |
|
2. |
Bank przez Internet – jak założyć e-konto i robić przelewy przez Internet? |
|
3. |
Kredyty, lokaty i karty – jak wybrać najkorzystniejszą ofertę bankową? |
|
4. |
Jak wybrać polisę ubezpieczeniową? |
|
5. |
Bank centralny a inne banki – czy stopy procentowe mają wpływ na nasz budżet domowy?
|
|
Kursy są prostymi i niewymagającymi szybkiego łącza internetowego rozwiązaniami e-learningowymi dostępnymi on-line poprzez portal www.biblioteki.org. Seniorzy będą mogli korzystać z nich samodzielnie po wstępnym instruktażu udzielonym przez bibliotekarzy. Każdy kurs będzie zakończony praktycznym ćwiczeniem, które umożliwi uczestnikom spotkań zorientowanie się, w jakim stopniu opanowali dane zagadnienia.