Reklama
Reklama
Reklama
"Bezpłatne szkolenia w naszej gminie! Nauczysz się, jak dzięki komputerowi z internetem szukać pracy, zadbać o zdrowie, załatwiać codzienne sprawy, uczyć się, inwestować, odpoczywać, rozwijać swoje hobby i życie duchowe, a także stać się bardziej aktywnym obywatelem. Sprawdź szkolenia on-line, wejdź na stronę: e-mocni.org.pl
Portal e-usług bibliotecznych
Reklama
Zakup nowości wydawniczych do bibliotek
Reklama
Reklama

Licznik odwiedzin

Dzisiaj5
Wczoraj29
W tym tygodniu145
W tym miesiącu638
Ogółem198547
Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Za nami III edycja projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”

W Bibliotece w Białym Dunajcu rozmawiano o tym, co łączy Polaków.

 

Wspólnota lokalna „tworzy się” przede wszystkim we wspólnym działaniu – to jeden z wniosków debat społecznych, które w dniach 15-21 maja odbyły w ponad 50 bibliotekach w Polsce. Ich uczestnicy poszukiwali odpowiedzi na pytania: co łączy Polaków oraz co robić, by wzmacniać poczucie wspólnoty lokalnej. Jedna z debat odbyła się 19 maja 2017 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu

Wśród uczestników tegorocznej debaty gościliśmy Wójta Gminy Biały Dunajec, dyrektorki szkół, kierowniczki bibliotek, nauczycielkę a także działaczki Stowarzyszenia oraz przedstawicieli Polskiego Stronnictwa Ludowego w powiecie tatrzańskim.

Spotkanie przybrało formę warsztatów, podczas których starano się określić, co łączy wspólnoty lokalne. W naszej Bibliotece stworzono listę trzech „łączników” oraz czterech „wzmacniaczy” budowania wspólnoty.

Co nas łączy?

1.Kultura i dziedzictwo Podhala

2.Patriotyzm: Ojczyzna i ojcowizna

3.Unikalne miejsce – piękno krajobrazu

Co wzmacnia wspólnotę?

      1.Systemowa edukacja regionalna . Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia „łączników” 1 i 2

2.Funkcjonalne prawo chroniące przestrzeń wspólną. . Ustanowienie (nowelizacja) i egzekwowanie właściwych przepisów prawnych wzmocni „łącznik” 3.

3.Większa troska o wartości patriotyczne w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia „łączników” 1 i 2

4.Współdziałanie z innymi – współpraca lokalna. Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia wszystkich „łączników” .

Uczestnicy byli bardzo zaangażowani i zgodni w swoich ocenach. Zamiast rysownia mapy myśli przy stolikach, po spisaniu pomysłów na post-itach, odbyła się dyskusja (najpierw przy stolikach a potem na forum). Ponieważ uczestników było tylko 11 każdy mógł się wypowiedzieć. Po tych dyskusjach przy każdym z 3 stolikach wybrano po 3 „łączniki”i 3 „wzmacniacze”. Po uzgodnieniu pogrupowano je a następie wybrano drogą rozdzielenia po 3 głosów od każdego uczestnika. Zamiast 3. „wzmacniaczy” wybrano 4 – bowiem aż 3 z nich uzyskały taką samą liczbę głosów.

Efekty i wnioski ze wszystkich dyskusji zostaną przedstawione opinii publicznej za pośrednictwem partnerów medialnych oraz na Kongresie Obywatelskim w październiku 2017 r. w Warszawie. Raport z debat zostanie wręczony Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Andrzejowi Dudzie, który objął patronat honorowy nad projektem. Partnerem strategicznym projektu jest PKO Bank Polski.

Debaty są częścią projektu „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej”, organizowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. To projekt, którego celem jest wywołanie szerokiej dyskusji nad mechanizmami rozwoju lokalnych społeczności. Projekt „Rozwijamy skrzydła Polski lokalnej” jest organizowany w ramach Kongresu Obywatelskiego, który od 10 lat jest miejscem spotkania, wymiany refleksji i dyskusji między Polakami. Kongres to prestiżowe przedsięwzięcie, które angażuje znanych i cenionych przedstawicieli świata nauki, kultury, polityki, społeczeństwa obywatelskiego czy biznesu. Wśród osób, które uczestniczyły w debatach, są m.in.: Ewa Błaszczyk, Jan Englert, Lech Wałęsa, s. Małgorzata Chmielewska, Rafał Sonik czy Jacek Żakowski.

Więcej o projekcie: www.kongresobywatelski.pl, zakładka: Debaty lokalne

Kontakt:

Tel. 18 20 73 898

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Tekst i zdjęcia: Anna Miodyńska – moderatorka debaty.

„ROZWIJAMY SKRZYDŁA POLSKI LOKALNEJ” – SPRAWOZDANIE Z DEBATY

CZĘŚĆ FORMALNA

INFORMACJE PODSTAWOWE

(Miejscowość, miejsce, data spotkania)

 

Gminna Biblioteka Publiczna im. Zofii Solarzowej w Białym Dunajcu

 

ORGANIZATORZY DEBATY

(Imię, nazwisko, stanowisko, instytucja, adres e-mail – gospodarza i moderatora spotkania)

 

 

Anna Miodyńska - moderatorka

Józefa Kolbrecka - kierownik biblioteki

UCZESTNICY SPOTKANIA

(Prosimy o wpisanie liczby uczestników w odpowiednich kategoriach)

 

 

GRUPY WIEKOWE:

Młodzież – 0
Dorośli – 10

Seniorzy – 1

INSTYTUCJA:

Osoba prywatna - 1

Przedsiębiorca - 2

Samorząd lokalny - 1

Instytucje publiczne - 5

Instytucje edukacyjne - 2

Działacze obywatelscy (przedstawiciele organizacji pozarządowych / grup nieformalnych) - 0

Media - 0

Inne, jakie? - 0

CZĘŚĆ MERYTORYCZNA

OBSZARY WSPÓLNE

(jakie są główne ustalenia z którymi zgadza się większość uczestników debaty?)

  1. 1.Kultura i dziedzictwo Podhala
  2. 2.Patriotyzm: Ojczyzna i ojcowizna
  3. 3.Unikalne miejsce – piękno krajobrazu
  1. 1.Systemowa edukacja regionalna . Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia „łączników” 1 i 2
  2. 2.Funkcjonalne prawo chroniące przestrzeń wspólną. . Ustanowienie (nowelizacja) i egzekwowanie właściwych przepisów prawnych wzmocni „łącznik” 3.
  3. 3.Większa troska o wartości patriotyczne w oparciu o wartości chrześcijańskie. Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia „łączników” 1 i 2
  4. 4.Współdziałanie z innymi – współpraca lokalna. Jest to bardzo ważne dla wzmocnienia wszystkich „łączników” .

 

 

OBSZARY SPORNE

(jakie kwestie budziły kontrowersje i spory pomiędzy uczestnikami debaty i jakich argumentów używano?)

Nie było tematów, które budziłby kontrowersje w całej grupie. Dużo emocji podczas dyskusji pojawiło wokół ograniczonych możliwości jednostek samorządu lokalnego na Podhalu wobec niszczenia krajobrazu przez prywatne podmiotu (reklamy przy drogach, szpecące budownictwo).

KRÓTKI OPIS PRZEBIEGU DEBATY

(jak przebiegała debata, czy trudno było uzgodnić najważniejsze „łączniki” i „wzmacniacze” co szczególnie „rzucało się w oczy” w trakcie debaty?)

Debata rozpoczęła się z małym opóźnieniem i zakończyła zgodnie z planem. Uczestnicy byli bardzo zaangażowani i zgodni w swoich ocenach. Zamiast rysownia mapy myśli przy stolikach, po spisaniu pomysłów na post-itach, odbyła się dyskusja (najpierw przy stolikach a potem na forum). Ponieważ uczestników było tylko 11 każdy mógł się wypowiedzieć. Po tych dyskusjach przy każdym z 3 stolikach wybrano po 3 „łączniki”i 3 „wzmacniacze”. Po uzgodnieniu pogrupowano je a następie wybrano drogą rozdzielenia po 3 głosów od każdego uczestnika. Zamiast 3. „wzmacniaczy” wybrano 4 – bowiem aż 3 z nich uzyskały taką samą liczbę głosów.

DOKUMENTACJA” PRZEBIEGU

(Jeśli dokumentowaliście Państwo przebieg debaty (zdjęcia, film), a uczestnicy wyrazili zgodę na wykorzystanie wizerunku, prosimy o podanie linku do miejsca w sieci, gdzie znajdują się te zasoby lub załączenie ich do e-maila ze sprawozdaniem)

 

Oświadczam, że treść przesłanego Sprawozdania, w szczególności fotoreportaż, nie narusza przepisów prawa, ani prawem chronionych dóbr osób trzecich, że do utworów zawartych w zgłoszeniu przysługują mi wyłączne i nieograniczone autorskie prawa majątkowe oraz że posiadam zgodę na rozpowszechnianie wizerunku osób, których wizerunek zawarty jest w załączonej fotorelacji. Zobowiązuję się  do niezwłocznego przekazania Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zgód na wykorzystanie wizerunku osób biorących udział w debacie, których wizerunek pojawia się na zdjęciach i/lub filmach będących elementem Sprawozdania.Share
drukuj Drukuj | powiadom znajomego Email | odwiedzin: 770
 

sierpnia

24

sobota

Znajdź na stronie

Reklama
Reklama
W jakich wydarzeniach organizowanych przez Bibliotekę chciałbyś wziąć udział?
 
Copyright © 2019 Gminna Biblioteka Publiczna w Białym Dunajcu. Wszelkie prawa zastrzeżone.