Uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego z Katowic z klasy o profilu policyjnym z wizytą w białodunajeckiej Bibliotece Publicznej.

W dniu 1 kwietnia 2017 roku gościliśmy w naszej Bibliotece młodzież Liceum Ogólnokształcącego z klasy o profilu policyjnym, która zapoznała się z działalnością naszej placówki, ze szczególnym uwzględnieniem pracy na rzecz kultywowania tradycji góralskiej oraz miejsca biblioteki w sprawach społeczności lokalnej.

Po obejrzeniu prezentacji, przedstawiającej nasze działania, typu warsztaty rękodzieła regionalnego i kursu tańca góralskiego dla dorosłych, a także szkoleń dla sołtysów i rolników w bibliotece, młodzież wysłuchała gawęd w gwarze góralskiej, a także zaprezentowała gawędy w gwarze śląskiej.

Zaprezentowaliśmy następujące zagadki:

1.Czym się różni mleko od mlyka? (odpowiedź: mleko jest białe a mlyko jest biołe)

2.Czym się różni baca od gazdy? (odpowiedź: baca bacuje a gazda gazduje)

Dowiedzieliśmy się czym się różni cug od ancuga: cug to pociąg a ancug to garnitur.

Następnie odbyły się warsztaty malarstwa na szkle, po czym poczęstowaliśmy gości moskolem z masłem czosnkowym i babką drożdżową z marmoladą, które to wypieki wykonały członkinie Stowarzyszenia KOBIETY PODHALA.

Tekst: Józefa Kolbrecka

lutego