wtorek, 10 września 2024 |
Jedna z naszych Super Czytelniczek, Marysia Stachowiec, otrzymała wyróżnienie w konkursie "EKO zmiana - Wielka Zmiana Małym Kosztem" organizowanym przez Fundację ArchiNovo. Zadaniem uczestników konkursu była analiza znanego im otoczenia wsi lub mniejszego miasta w powiecie tatrzańskim i nowotarskim i zastanowienie się co zrobić, aby wybrana przestrzeń nabrała nowego wymiaru i aby stała się miejscem spotkań, relaksu czy odpoczynku. Nowa jakość tego miejsca ma być „bardziej EKO”.
Marysia zaproponowała zmianę dla budynku GOK i Biblioteki w Białym Dunajcu
|
poniedziałek, 09 września 2024 |
W dniach 26-30 sierpnia delegacja z Białego Dunajca odwiedziła norweskie miasto Flekkefjord w ramach projektu "Questy - łączymy miejsca i pokolenia" organizowanego przez Fundację Mapa Pasji. Projekt ma na celu dzielenie się wiedzą między innymi na temat realizowania międzypokoleniowych inicjatyw oraz jak być dobrym liderem lokalnej społeczności. Podczas wyjazdu uczestnicy również w wielu szkoleniach oraz warsztatach ekologicznych, artystycznych i krajoznawczych. Biały Dunajec reprezentowali Maria Czernik, Zofia Mieszczak, Helena Cudzich, Marcin Gandera, Mateusz Furczoń oraz Amelia Wyrostek
|
poniedziałek, 09 września 2024 |
Dunajeckie impresje muzyczne - wybitnie utalentowany młody podhalański skrzypek Jakub Staszel podczas wernisażu TWÓRCY PODHALA - wystąpił w nowym amfiteatrze im.Władysława Trebuni Tutki w Białym Dunajcu W pierwszej części koncertu zaprezentował utwory muzyki klasycznej. Natomiast w drugiej części góralskie nuty, które wykonał wraz z rodziną Trebunie-Tutki okraszoną muzykami Wyrostków,Kudasików i Staszlów. Dziękujemy Jakubie to był dla nas prawdziwy zaszczyt posłuchać twojej muzyki
Foto: Stanisław Gondek Wideo: Tygodnik Podhalański
|
czwartek, 22 sierpnia 2024 |
Ambasador góralskiej tradycji Krzysztof Trebunia-Tutka - lider zespołu Trebunie Tutki rodzinnej grupy znakomitych muzyków pochodzących z Białego Dunajca ,,(…)odkrywa muzykę góralską na nowo i udowadnia słuchaczom jak bardzo jest uniwersalna i wieloaspektowa(…)”. Najnowsza publikacja ,,Opętany wolnością - Spętany tradycją” już niedługo w naszym księgozbiorze. Dziękujemy panu Krzysztofowi za dar przekazany dla biblioteki
Z okazji 30-lecia zespołu, Trebunie Tutki wystąpią 25 sierpnia o godzinie 20:00 w Amfiteatrze w Białym Dunajcu (obok boiska sportowego) w trakcie Dnia Pstrąga. Koncert dedykowany jest nieżyjącemu już seniorowi rodu, Władysławowi Trebuni Tutce.
|
poniedziałek, 05 sierpnia 2024 |
Msza odpustowa w Kościele Parafialnym w Białym Dunajcu podczas której obchodzili jubileusze kapłaństwa pochodzący z Gliczarowa Dolnego Wielebny Ksiądz Proboszcz Władysław Zapotoczny (30-lecie kapłaństwa) oraz pochodzący z Białego Dunajca Wielebny Ksiądz Proboszcz Stanisław Sobański (50-lecie kapłaństwa)
|
poniedziałek, 05 sierpnia 2024 |
Izba Pamięci Andrzeja Skupnia Florka to miejsce wyjątkowe. Pieczę nad spuścizną po białodunajeckiem poecie sprawuje córka Antonina Skupień - dzięki niej zwiedzanie Izby Pamięci to niezwykła przygoda,która zabiera gości w świat poety.
Zadanie „Rozwój Izby Pamięci Andrzeja Skupnia Florka w Białym Dunajcu – Stołowem” dofinansowane jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów „Izby Pamięci”.
|
piątek, 26 lipca 2024 |
Pragniemy złożyć wyjątkowo serdeczne podziękowania dla Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza za możliwość zorganizowania spotkania dotyczącego szlaku zabytkowych rzeźb Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka w wyjątkowym magicznym miejscu Harenda - Muzeum Jana Kasprowicza. Rozmowę z autorką wydanej w 2024 roku książki ,,Wojciech Kułach Wawrzyńcok i jego duchowi spadkobiercy” Barbarą Gałdyś poprowadziła Beata Denis-Jastrzębska
Szczególne podziękowania dla pani kustosz Małgorzaty Karpiel a zarazem szefowej biura stowarzyszenia, która sprawuje piecze nad spuźcizną pozostawioną przez Jana Kasprowicza i jego rodzinę,jak również czuwa nad jej zabezpieczeniem koordynując projekty konserwatorskie. Atmosfera domu otwartego jaka jest w Muzeum na Harendzie - daje możliwość prezentacji twórczości dla pisarzy,poetów,artystów, plastyków, muzyków a także przestrzeń do dyskusji i inspiracji. Odwiedzający Muzeum Harenda chętnie wracają na Harendę nie tylko aby uzupełnić wiedzę, ale przede wszystkim aby poczuć przyjazną aurę jaką potrafi stworzyć opiekunka tego miejsca Małgorzata Karpiel wraz z członkami stowarzyszenia. Jesteśmy dumni, iż szlak zabytkowych rzeźb Wojciecha Kułacha Wawrzyńcoka wiedzie przez to wyjątkowe magiczne miejsce Muzeum Harenda.
|
sobota, 20 lipca 2024 |
Zespół Góralski Wierchy z Gliczarowa Górnego w drodze powrotnej z partnerskiej Gminy Miasta Sianów - odwiedził Szczeglino rodzinną miejscowość Pani Ewy Satoły.
Dzieci i młodzież wraz z opiekunami oprawili mszę świętą odpustową w zabytkowym neogotyckim kościele pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej. Po mszy świętej na placu przy kościele odbył się występ zespołu. Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza, parafian i mieszkańców Szczeglina za gościnę. Wyjątkowo serdeczne podziękowania dla Pani Ewy Satoły za kordynację wyjazdu do Sianowa. Serdeczności dla kierownika, instruktorów, opiekunów, rodziców i wszystkich małych i tych większych zespolanów
|
czwartek, 18 lipca 2024 |
Delegacja z Gminy Biały Dunajec w składzie Wójt Marcin Gandera, Radny Andrzej Sieczka, Dyrektor Biblioteki Bogumiła Kułach oraz Zespół Góralski Wierchy z Gliczarowa Górnego odwiedziła Miasto i Gminę Partnerską Sianów. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi Maciejowi Berlickiemu za ciepłe i serdeczne przyjęcie nas w swoje progi!
|
|
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>
|
Strona 1 z 13 |